הדיוק בחיינו

הדיוק בחיינו
במהלך טיפול שעשיתי הגעתי למסקנה שאני צריכה להיות מדויקת בצרכים שלי, בתזונה שאני מכניסה לגופי, ופתאום חשבתי מה זה דיוק ,איפה אני נפגשת עם הדיוק הזה?
כשאנחנו ילדים מלמדים אותנו לדייק:
לצבוע בתוך הקווים ולא לצאת מהם,
לאכול מסודר ובמידה,
לישון בשעות קבועות,
לסדר את הצעצועים במקום,
לשמור על סדר יום.
הדיוק מופיע בחיינו בזמן-להגיע בזמן לעבודה, לפגישה, להכניס את השבת בזמן- שם יש דיוק. הדיוק גם מופיע במרחב- נ.צ של מקום שאליו יש להגיע בניווט, דיוק של ה"וויז "שכולנו משתמשים בו.. הדיוק גם מופיע במשקל-איפת צדק והין צדק, משקל של תינוק הנמדד מידי שבוע, משקל במכולת וכו'.
אבל יש דיוק אחר, דיוק בנפש, במחשבות במעשים. לדייק בנפש זה לחשוב למחשבות בהירות יותר להגיע להתבוננות מדויקת יותר פנימה ובירור אמתי יותר ,מה נכון לי בדיוק. דיוק מצריך תשומת לב קשובה ומתמדת. את המידה הנכונה יודעים רק הגוף והלב. שניהם יחד יוצרים שילוב מאוזן ומדויק – של חוכמה, מוסר ותשומת לב קשובה.
דיוק במשמעותו הפשוטה מצביע על מקום שהוא ,לא פחות ולא יותר. לא פשוט להגיע אל המינון הנכון היוצר את הערבוב הנכון לו אנו זקוקים. מדויק הוא זה שנעשה מתוך תשומת לב, מתוך דאגה. הדיוק הוא ההוויה של תשומת לב ודאגה. הוויה זו תוביל לדיוק. הקו הדק והעדין כחוט השערה. האיזון שבין הרצוי והמצוי. האיזון שבין המחשבה, הרגש והעשייה. האיזון שיוצר את הקו הדק הזה. להיות מדויקת זה כשיש 'קליק' בין מה שאני חושבת, מה שמרגישה ומה שאומרת או עושה. מצב שבו כל אחד מהשלושה מבטא גם את השניים האחרים. הדרך לדיוק מתחילה תמיד בהתבוננות פנימה, עמוק אל הליבה, תוך הקשבה והתחברות אל אמת פנימית, אותנטית.
להיות מדויק פירושו לעצור בגבול הנכון.
אנחנו מנסים להבחין בתהליכי החיים ולחיות איתם בהרמוניה.
כדי לגלות את אותה הנוסחה, להגיע אל אותו הערבוב המתאים לנו, לכל אחד באופן אישי, כדאי להתבונן, לבחון, לנסות, לשנות ולהתמיד. דיוק הוא הליך מתמשך, ובעצם אינסופי, של תאימות. למצוא את המידה הנכונה והמתאימה לי בכל פעולה בכל רגע נתון, לא פחות ולא יותר.
כשמשהו מדויק – זה לא מפחיד, זה מרגש , כשמשהו מדויק – הוא פשוט מתרחש.
כשהפאזל מתיישב במדויק במקום, כל חלק משלים את האחר – מתאפשר הצעד הבא. מתאפשר לצאת לחפש את ה'משהו' שישלים את התמונה הגדולה עוד יותר. הרי השלם אותו השגנו, האיזון אליו הגענו הוא רק צד אחד של משהו גדול יותר, עמוק יותר, מדויק יותר – שלם חדש.
רק כשהבנתי מה בדיוק אני רוצה ויכולתי לבקש את זה בצורה ברורה ומדויקת, זה פשוט קרה.
כך הגעתי לכל הסדנאות והטיפולים שאני מרגישה שהם ממש מדויקים לי- הציור, וההפעמות, והביקום, והטיפול הרגשי והשחייה הכול כל כך מדויק. ועכשיו אני צריכה למצוא את הדיוק בטיפול של הרפואה הקונבנציונאלית ובנושא התזונה. האם ללכת על ניתוח, כימותרפיה מתחזקת או להניח לזה בינתיים . ובנושא התזונה – להמשיך בדרך ששושנה שטייף מתווה לי מניעת אוכלים מסוימים, קבלת תוספים וחיזוקי הביקום או ללכת על משהו הרבה יותר קיצוני –כמו שרה חמו ,שיטת שטראוס? שבעצם מאד קיצונית ביחס שלה לרפואה ולתרופות ולתוספים. מפחיד אותי לדייק בקיצוניות הזו.
ואני תקווה שאדע להמשיך לחפש ולדייק עד שאמצא את הקוד שיפעיל אותי. ואמצא את הצליל המכוון אותו אני רוצה לשמוע ואותו אני רוצה להשמיע.
מפתיע ומרגש כאחד – הרי לכל אחד מאתנו דיוק משלו. הדרך אל הדיוק היא בעצם החיפוש המתמיד אחר הקוד האישי-הפנימי הזה שמצוי בתוכנו. אותו קוד שמאחד ומאזן את הרצוי והמצוי, את הפנימי והחיצוני. ממש כמו קוד של תוכנה שמפעיל אותנו – רק צריך לדייק ונוצרת הרמוניה.
זהו 'הקוד האתי' של כל אחד ואחת מאתנו. דיוק =דיוקן
ומעניין לראות אצל עמיחי ואביתר בנאי איך הדיוק נמצא בכאב ובלב השבור והטשטוש באושר ובשמחה .
(יהודה עמיחי, "פתוח סגור פתוח" )
"דיוק הכאב וטשטוש האושר. אני חושב
על הדיוק שבו בני אדם מתארים את כאבם בחדרי רופא.
אפילו אלה שלא למדו קרוא וכתוב מדייקים:
זה כאב מושך וזה כאב קורע. וזה כמו מנסר
זה שורף וזה כאב חד וזה קהה. זה פה. בדיוק פה
כן. כן. האושר מטשטש הכול. שמעתי אומרים
אחר לילות אהבה ואחר חגיגות, היה נפלא,
הרגשתי כמו בשמַים. ואפילו איש החלל שריחף
בחלל קשור לחללית רק קרא: נפלא, נהדר, אין לי מילים.
טשטוש האושר ודיוק הכאב
ואני רוצה לתאר בדיוק של כאב חד גם
את האושר העמום ואת השמחה. למדתי לדבר אצל הכאבים."
אביתר בנאי
הרצון לדייק במילים
תכונה מרגיזה מאוד
במיוחד שבסוף אני
עומד ושותק

כמו פקק תנועה
כשהלב נשבר
זורח אור גדול
כשהכל טוב
אני מרגיש שאני שוכח
הלב מבין הלב מדבר
הלב שומע הלב יודע הלב הולך
הלב עומד הלב נופל
הלב צועק הלב שמח הלב מתנחם
כמו פקק תנועה

מחשבה אחת על “הדיוק בחיינו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s